ikona hlavaVšeobecná predstava o realitných kancelária je skôr negatívna ako pozitívna. Povedzme si to úprimne, kde sa točia veľké peniaze, tam sa to  najviac hemží kadejakými špekulatmi. A v realitách sa peniaze točia...

Predaj nehnuteľností kedysi a dnes

Kedysi stačilo urobiť pár fotiek a podať inzerát do novín. Toto dokáže predávajúci urobiť aj sám, realitku na to nepotrebuje. Dnes však už toto nestačí. V dobe internetu sa človek musí prispôsobiť novým trendom.  Kupujúci sú čoraz náročnejší, a preto netreba ignorovať ich požiadavky.   Realitný maklér by mal vedieť, čo kupujúci chcú, čo ich láka a za čo sú ochotní zaplatiť. Často už  z prvých otázok, mimiky vie dobrý maklér odhadnúť, s kým prišiel do kontaktu a vie prispôsobiť celý priebeh predaja.  

Pridaná hodnota realitného makléra

Realitný maklér musí dávať pozor na viacero vecí. Musí garantovať bezpečnosť počas celého priebehu predaja nehnuteľnosti. Zo zákona  je povinný vždy ohlásiť podozrivé, neobvyklé obchodné operácie.

Dobrý realitný maklér vám nikdy neodporučí podpísať neurčité alebo nevýhodné kúpne alebo rezervačné zmluvy. Netlačí na vás, aby ste podpisovali niečo, čo ste si neprečítali alebo čomu dobre nerozumiete.

Dobrý realitný malér je k vám vždy úprimný a poradí vám, čo pri predaji naozaj funguje.  Dobrý realitný maklér používa marketing nehnuteľností. Nemôže sa uspokojiť s fotkami tam, kde sa dá urobiť viac. Napríklad použiť virtuálnu prehliadku alebo vizualizáciu. Práve tieto nástroje sú pre kupujúcich ako magnet. Vystrelia vašu nehnuteľnosť na prvé priečky sledovanosti.

Z čoho maklér žije?

Za túto službu si samozrejme maklér zaslúži odmenu – províziu. V tejto odmene sú obsiahnuté náklady na marketingovú prezentáciu vašej nehnuteľnosti, inzerciu, čas strávený obhliadkami, telefonovanie so znalcami, hypotekárnymi špecialistami, kupujúcimi, geodetmi, pohonné hmoty, kolky, administratíva, ale hlavne sú to jeho skúsenosti, ktoré nadobudol pri svojej práci.

Predám si to sám alebo....?

Je isté, že nie každý pri predaji svojej nehnuteľnosti osloví realitného makléra. Skúsi to aj sám.  A aké sú potom dojmy takýchto samopredajcov? Zo skúsenosti viem, že prežívali veľký stres, či to všetko dobre dopadne, či im kupujúci zaplatí, či sa nestanú obeťou podvodníka.  Častokrát netušia, čo ich presne čaká, kedy, kto čo má overené podpísať, kedy dať záložné právo, ako postupovať, kedy a ako uhradiť kúpnu cenu..... S nádejou sa spoliehajú  na dobré slovo, čestnosť a dobrý úmysel. Kúpne zmluvy stiahnu z internetu a častokrát im ani nerozumejú, nevedia ich správne upraviť a doplniť potrebné ustanovenia.

Ale rovnako je aj skupina ľudí, ktorí sa rozhodnúť využiť praktické skúsenosti realitného makléra. Dohodnú si podmienky spolupráce, nechajú sa o všetkom informovať a sledujú úkony, ktoré maklér podniká, aby sa mohla uzavrieť kúpna zmluva.

Predaj nehnuteľnosti trvá niekedy pár dní ale zväčšia je to aj niekoľko mesiacov. Ak ich nechcete prežiť v neistote a strese využiť služby realitného maklér

Kontakt:

0911 840 812

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Autor: JUDr. Mgr. Lucia Daubnerová